Kooperatifcilik ve Ekonomiye Etkileri


 Kooperatifler insanların ortak menfaat duygusuyla bir araya geldikleri özerk kuruluşlardır.Kooperatifler belli konular dahilinde görüştükleri belli kararlar alınan sosyo-ekonomik bir statikodur.Kooperatifler üyelerine aittir ve her üyenin yönetim kurulunu seçerken bir oy hakkı vardır.Kooperatifler şunları içerebilir:


Hizmetlerini kullanan üyelerin yönettiği işletmeler. (tüketici kooperatifi)


•Çalışan kişiler tarafından yönetilen kuruluşlar (işçi kooperatifleri)


•Farklı gruplar arasında çok paydaşlı ve hibrit kooperatifler. Örneğin,bakım kooperatifleri. Ayrıca kâr amacı gütmeyen veya yatırımcıları da içerebilir. 


•Üyeleri farklı veya diğer kooperatif olan ikinci ve üçüncü kademe kooperatifler.Kooperatiflerin Ekonomideki Değeri


Worldwatch Enstitüsü tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmada,96 ülkede yaklaşık 1 milyar insanın bir kooperatife üye olduğunu ortaya koydu. Rakamlara gelecek olursak ta, dünyanın en büyük 300 kooperatifinin cirosu 2.2 trilyon dolara ulaştığını söyleyebiliriz.Rochdale İlkesi


1-)Gönüllü ve açık üyelik 

2-) Demokratik üye kontrolü,her üyenin bir oy hakkı vardır.

3-)Üyelerin ekonomik katılımı

4-)Özerklik ve bağımsızlık

5-) Eğitim,öğretim ve bilgi

6-) Kooperatifler arasında işbirliği

7-)Topluluk kaygısı


Kooperatiflerin diğer işletme türlerinden daha uzun bir ömre sahip olma eğiliminde olduklarını ve dolayısıyla daha yüksek bir girişimcilik sürdürülebilirliğine sahip olduklarını bildiriyor.Kooperatif Örnekleri


Migros

Migros,Gottlieb Duttweiler tarafından 1925'te Zürih'te kuruldu. Başlangıçta kamyonlarla köyleri dolaşıp yalnızca şeker,sabun,Hindistan cevizi,kahve,noodle ve pirinç satılmaktaydı.

Büyük bir kooperatif olan Migros'un toplam ortak sayısı 2 milyona yaklaşmaktadır.


Coop

Harvard/MIT Kooperatif Derneği (Coop) Cambridge, Massachusetts perakende kooperatif için Harvard Üniversitesi ve MIT kampüslerinin halkın,tüm coop mağazalarına serbestçe girip alışveriş yapmaya teşvik edilir,ancak üyelik indirimleri ve diğer bazı avantajlar coop üyeleriyle sınırlıdır. 2020 itibariyle Harvard'da üç,MIT'de iki mağaza bulunmaktadır.


Mondragon Corporation

İspanya'nın Bask bölgesinde bulunan bir şirket ve işçi kooperatifleri federasyonu dur. Teknik okul mezunları tarafından 1956 yılında Mondragón kasabasında kuruldu.İlk ürünleri parafin ısıtıcılar oldu. Varlık devri açısından İspanya'nın yedinci büyük şirketi ve bölgenin önde gelen işletme grubudur.2011 yılı sonunda dört alanda (bilgi,sanayi,perakende,finans) faaliyet yürüten 256 şirkette çalışan 83.869 kişiye istihdam sağlamaktaydı.Kalkınma Atölyesi nin bize verdiği bilgilerden dolayı borsazer.com olarak teşekkür ederiz.


Yorum Gönder

3 Yorumlar

 1. Kalkınma sivil toplum ile mümkün olacaktır bu konuda Kalkınma Atölyesinin katkıları büyüktür.

  YanıtlaSil
 2. Bitcoin hesabımı mı açmak istiyorsunuz? Tıklayın: bitcoin hesabı açma

  Not: btcturk güvenilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Btcturk ü hiç kullanmadım.Binance ve Paribu yu kullanıyorum.Btcturk te güvenli bir platform.

   Sil

İstediğiniz soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.