Sondakika || ABD Bitmex'i Kural İhlalleri İle Suçladı

 


Kripto para türevleri ticaret platformu Bitmex, ABD'de yasadışı olarak faaliyet göstermekle suçlandı Eşzamanlı olarak, CEO Arthur Hayes de dahil olmak üzere yöneticileri, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlandı ve hapis cezasıyla karşı karşıya. Bitmex kurucularından biri zaten tutuklandı.

Bitmex ve ABD'de Ücretlendirilen Sahipler

Federal savcılar ve Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC), Perşembe günü kripto para birimi türevleri ticaret platformu Bitmex ve sahiplerine karşı bağımsız olarak paralel eylemler duyurdu.

CFTC, Bitmex'e sahip olan ve işleten beş kuruluş ve üç kişiyi "kayıtsız bir ticaret platformu işletmek ve gerekli kara para aklama [AML] prosedürlerini uygulamamak da dahil olmak üzere birden fazla CFTC düzenlemesini ihlal etmekle" suçladı.

Suçlanan üç Bitmex sahibi Buffalo, New York ve Hong Kong'dan 34 yaşındaki Arthur Hayes; Birleşik Krallık'tan Ben Delo, 36; ve Massachusetts'ten 31 yaşındaki Samuel Reed. Kuruluşlar, HDR Global Trading Ltd., 100x Holding Ltd., ABS Global Trading Ltd., Shine Effort Inc. Ltd. ve HDR Global Services (Bermuda) Ltd. (Bitmex) 'dir.

CFTC duyurusu ayrıntıları:

CFTC, kötü elde edilmiş kazançlar, medeni para cezaları, müşterilerin yararına iade, kalıcı kayıt ve ticaret yasakları ve Emtia Borsası Yasası'nın (CEA) gelecekteki ihlallerine karşı kalıcı bir ihtiyati tedbir talebinde bulunur.

CFTC şikayeti, en az Kasım 2014 ile günümüz arasında, "Bitmex'in yasa dışı olarak kaldıraçlı perakende emtia işlemleri, vadeli işlemler, opsiyonlar ve bitcoin, eter ve litecoin dahil olmak üzere kripto para birimleri üzerinde takas teklif ettiğini ve tüccarların 100 ila 100'e kadar kaldıraç kullanmasına izin verdiğini iddia ediyor. Platformunda işlemlere girerken 


1. "Bu süre zarfında CFTC, Bitmex'in trilyonlarca dolar değerinde kripto para birimi türev işlemlerini kolaylaştırdığını ve 1 milyar dolardan fazla ücret kazandığını söylüyor. Ajans, "Yine de, şikayette belirtildiği gibi, Bitmex, ABD pazarlarını etkileyen finans kurumları için gerekli olan en temel uyum prosedürlerini uygulayamadı" diye iddia ediyor.

Banka Gizlilik Yasası İhlalleri

Ayrıca, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin New York Bölgesi Savcısının Hayes, Delo, Reed ve Gregory Dwyer'ı (37, Avustralya ve Bermuda) "Banka Gizlilik Yasasını ihlal ettiği ve Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmek için komplo kurmak. " Dwyer, Bitmex'in ilk çalışanıydı ve daha sonra iş geliştirme başkanıydı. Reed, Perşembe sabahı Massachusetts'te tutuklandı, diğer üçü ise kaçak olarak kaldı.

Adalet Bakanlığı, kripto platformlarının ABD'deki müşterilere hizmet vermesi nedeniyle dördünün AML ve KYC (müşterilerinizi tanıyın) önlemlerini uygulamaya ihtiyaç duyduklarını bildiklerini iddia ediyor. Ancak DOJ, şirketin politikalarının "bitmex'in ABD pazarından gelir elde etme hedefine hizmet etmek için dişsiz veya kolayca geçersiz kılındığını" yazdı. DOJ, "Hayes, Delo, Reed ve Dwyer, BitMEX'i AML ve KYC gereklilikleri gibi ABD yasalarının uygulanmasından muaf tutmak için tasarlanmış olumlu adımlar attı" diye devam etti:

[Sanıkların] her biri Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle ve her biri en fazla beş yıl hapis cezası gerektiren Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmek için bir kez komplo kurmakla suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı, olası maksimum cezaların Kongre tarafından belirlendiğini ve bireysel cezaların hakim tarafından belirleneceğini not eder.

Bitmex'in Yanıtı

CFTC ve DOJ tarafından yapılan duyurulara yanıt veren Bitmex, konumunu açıklayan bir bildiri yayınladı. Şirket, kullanıcılarına, para çekme işlemleri dahil olmak üzere platformun normal şekilde çalıştığına ve tüm fonların güvenli olduğuna dair güvence vermenin yanı sıra, şunları doğruladı:

ABD hükümetinin bu suçlamaları getirme konusundaki sert kararına kesinlikle katılmıyoruz ve iddiaları şiddetle savunmak niyetindeyiz.

Bitmex, "Bir başlangıç ​​olarak ilk günlerimizden beri, her zaman geçerli ABD yasalarına uymaya çalıştık, çünkü bu yasalar o sırada anlaşıldı ve mevcut kılavuzlara dayanıyordu," dedi.Yorum Gönder

1 Yorumlar

İstediğiniz soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.