İngiltere Merkez Bankası Başkanı'nın Ağzından Bitcoin Değerlendirmesi

 

İngiltere Merkez Bankası, negatif faiz oranı politikası benimsemeye yaklaştı. Merkez bankası, Birleşik Krallık'taki ticari bankalardan , politikanın etkili olması için ticari bankaların bunu uygulamaya hazır olması gerektiğini ileri sürerek negatif faiz oranlarıyla başa çıkmaya ne kadar hazır olduklarının ayrıntılarını sordu .İngiltere Bankası, Negatif Faiz Oranları Üzerinden Ticari Bankalar İle Çalışıyor


İngiltere Bankası ticari bankalara negatif faiz oranlarını uygulamaya ne kadar hazır olduklarını sordu. Bu merkez bankasının Para Politikası Komitesi (MPC) izledi açığa olumsuz bir faiz politikası etkin bir şekilde uygulanabileceğini nasıl negatif resmi banka oranı uygunluğunu değerlendirileceğini söyledi.


Merkez bankası, Pazartesi günü ticari bankaların CEO'larına "sıfır veya negatif banka faizine operasyonel hazırlıkları" hakkında bilgi isteyen bir mektup gönderdi. Mektuba, merkez bankasının "sıfır veya negatif banka oranının uygulanmasına ilişkin teknik operasyonel zorlukları belirlemesine ve istenmeyen operasyonel kesintileri en iyi nasıl hazırlayıp önleyeceğini" belirlemeye yardımcı olacağını söylediği bir anket eşlik ediyor. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sam Woods mektupta şunları söyledi:


"Negatif bir banka faizinin bir politika aracı olarak etkili olabilmesi için, para politikasının temel aktarım mekanizması olarak finans sektörünün, firmaların güvenliğini ve sağlamlığını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde uygulamaya operasyonel olarak hazır olması gerekir."Mektup, İngiltere Merkez Bankası ve İhtiyati Düzenleme Kurumu'nun "sıfır banka faiziyle işlem yapmaya operasyonel olarak hazır olma" da dahil olmak üzere "negatif bir politika faizine ilişkin operasyonel hususlara ilişkin yapılandırılmış bir angajman başlattığını" açıklıyor. Merkez bankası, ticari bankaların işleri ve müşterileri için negatif faiz politikasının "daha geniş etkileri olabileceğini" fark ettiğini vurguladı.İngiltere'de gösterge faiz oranı şu anda %0,1'dir. Negatif faiz oranı, ticari bankaların mevduat tutmak için İngiltere Merkez Bankası'na ödeme yapması gerektiği anlamına gelir. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası da dahil olmak üzere birçok merkez bankası şimdiden negatif faiz oranı politikası benimsemiştir.


Ticari bankalar, Almanya'daki pek çok bankanın halihazırda yaptığı gibi, negatif faiz oranlarının yükünü müşterilerine devretmeye karar verebilir ve paralarını bankada tutmaları karşılığında onlardan ücret alabilir . Ancak, bunu yapan bankalar, negatif faiz oranı uygulamayan diğer bankalara müşteri kaybetme riskini taşıyor.


Bu arada İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ödemeler için bitcoin kullanan insanlar konusunda "çok gergin" olduğunu belirterek, "Bitcoin'in esas değer dediğimiz şeye sahip olduğunu görmek zor" dedi.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

İstediğiniz soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.