Litecoin Nedir, Ne İşe Yarar?


Litecoin, kendisini adında "lite" olarak tanımlamasına rağmen, aslında Bitcoin başta olmak üzere kripto para biriminin ağır ağırlıklarını almak için tasarlandı. Bitcoin'in gölgesinin, dünyanın ilk ana kripto para birimi tarafından kullanılan çekirdek modelin başarısızlığı olarak algılanan şeye yanıt olarak geliştirilen birçok Litecoin'in özelliğinin üzerinde gezindiği söylenebilir.

Litecoin (LTC), Ekim 2011'de faaliyete geçen Litecoin platformunun yerel kripto para birimidir. Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee ve meslektaşları, Litecoin'i Bitcoin çekirdek istemcisinin bir "yazılım çatalı" olarak yarattı. Bununla ortak bir işlem geçmişini paylaşmasa da (hem sert hem de yumuşak çatallarda durum böyledir), yine de Bitcoin'in koduna dayanmaktadır. Lee'nin asıl tutkusu, Bitcoin'e benzer, sözde Bitcoin'i rahatsız eden eksiklikler olmadan rolünü yerine getirecek küresel bir merkezi olmayan ödeme ağı oluşturmak etrafında dönüyordu. Lee bunu, Litecoin'in “gümüşten Bitcoin'in altına kadar gümüş” olarak adlandırılacağını iddia ederek özetledi.

Litecoin Neyi Başarmaya Çalışıyor?
Litecoin, bildirilen değer istifleme modelinden uzaklaşıp pratik ve günlük kullanım için merkezi olmayan bir değer aktarım aracı haline gelmeyi amaçladığından, gümüş ve altın arasındaki karşılaştırma şaşırtıcı olmamalıdır.
Litecoin geliştiricileri, hız performansını ana kitle tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesini teşvik etmede önemli bir faktör olarak görüyor . Yeni başlayanlar için Lee ve ekibi, Bitcoin'i düzenli ve sık işlemler için çok yavaş buluyor, bu da onlara göre yaklaşık 10 dakikalık onay süresi ve ilgili ortalama dakikada 7 işlemin artık onu kesmediği anlamına geliyor. Ek olarak, Bitcoin ağının boyutundaki büyümesi, performansta paralel bir artış sağlamadığı, ölçeklenebilirlik ve darboğazlarla ilgili sorunlar yarattığı şeklinde tanımlanmaktadır.

Litecoin'in ağı, işlemleri daha hızlı bir şekilde doğrulamak için tasarlanmıştır. Litecoin bu segmentte Bitcoin'i aldı ve ortalama doğrulama süreleri yaklaşık iki buçuk dakika sürüyor, yani tek bir Bitcoin bloğunun onaylandığı zaman aralığında eşit büyüklükte dört blok oluşturabilir. Litecoin'in Lightning Network ve Segregated Witness (SegWit) uygulamasıyla eşleştirilen geliştiriciler, bu özelliğin Litecoin'i hem tüccarlar hem de normal kullanıcılar için uygun bir ödeme seçeneği haline getirmesini umuyor.

Bitcoin'i kendi oyununda yenmeye çalışmak, Litecoin'in daha ucuz işlem oranları için gitmesi gerektiği anlamına geliyordu. Yükselen işlem ücretleri, Bitcoin ile ilgili başka bir sorun olarak belirlendi. Alternatif olarak Litecoin, aynı veya daha iyi işlevselliği daha düşük maliyetlerle getirmeyi ve en yüksek trafik fiyatı artışlarına olan bağımlılığı azaltmayı önerdi. Litecoin ile işlem ücretleri, bir işlemin boyutu ve ilgili blok boyutu ile yakından bağlantılıdır ve işlem tutarını hesaplamanın dışında bırakır. 2019'un başlarında, her KB için oranı 0,05 ABD dolarıydı. Yine de geliştiriciler, Litecoin'e yeni yükseltmelerin bu ücretleri Mayıs 2019'da piyasaya sürülenden başlayarak yaklaşık 0,005 ABD Dolarına düşürmesi gerektiğini vaat ediyorlar. bakkaliye sadece çok hızlı toplanıyor.

Zamanla Litecoin, gizliliğe daha fazla odaklandı ve öncelikleri listesine anonimliğin korunması taahhüdünü ekledi. Hem Bitcoin hem de Litecoin'deki gizlilik özelliklerinin eksikliğinin umutlarını engellediğini hisseden Charlie Lee, 2019'u Litecoin'in gizlilik özelliklerini iyileştirme söz konusu olduğunda yeni bölgeleri keşfetmeye başlayacağı yıl olarak belirledi. Gizli İşlemlerLitecoin ağı için planlanan yeni bir özelliktir ve bunların sert olanlar yerine yumuşak çatallarla uygulanması seçeneği vardır. Litecoin tarafından bu segmentte üstlenilecek çabalardan bazıları, Mimblewimble protokolünü Beam coin arkasındaki ekibin yardımıyla entegre etmenin yollarını bulmayı içeriyor. Tamamen uygulandığında, teknoloji, normal LTC'nin kendi Mimblewimble varyantına veya tersine zincir üzerinde dönüşümüne izin verecektir.

LTC'nin Monero ve Zcash gibileriyle daha eşit koşullarda rekabet etmesine izin vermek için Litecoin, MimbleWimble'ın CoinJoin adlı yeniliğini taklit etmeyi planlıyor; bu, birden fazla ödeme bilgisinin tek bir işlem zinciri oluşturmak için birleştirilmesine olanak tanıyor. Bu, kökenleri ve varış yerleri herhangi bir dış tarafa gizlenmiş ödemelere neden olur. LTC tarafından yapılan bu uygulama, bu para birimi ile yapılan işlemlerin daha iyi gizliliğini sunmalıdır. Geliştiriciler ayrıca bunun Litecoin'in Lightning Network uyumluluğunu etkilememesi gerektiğini iddia ediyorlar.

Litecoin, çeşitli endüstrilerle daha yüksek düzeyde entegrasyon sağlamayı amaçlamaktadır. Sektörler arası entegrasyon, geliştiricilerinin para biriminin güçlü yönlerine dönüştürmek istediği Litecoin'in bir başka promosyon özelliğidir. Platform, etrafında inşa edilmiş sadık bir topluluğu ihmal etmemeyi seçerken, teknolojik gelişmeleri özgürce kabul eden açık bir yazılıma benzer şekilde çalışmayı hedefliyor. Destekleri karşılığında Litecoin geliştiricileri, kripto para borsalarında para birimi için güçlü bir destek sağladılar ve sanattan kumara ve giyime kadar çeşitli alanlarda Litecoin kullanan bir tüccar ağıyla çalıştılar.
2019 ortalarında, Litecoin'in kullanılabilirliğine ek destek verildi - New York merkezli ödeme başlangıcı Flexa, kullanıcıların kripto para birimini birden fazla mağazada harcamasına izin veren kripto para birimi ödemeleri için ağını başlattı. Temmuz 2019'dan bu yana Litecoin , Litecoin Vakfı ile ortaklaşa Flexa'da canlı yayına başladı ve LTC ile ABD genelinde 39.000'den fazla mağazada satış noktası ödemelerini destekledi. Bu gelişme, Litecoin'in daha geniş bir kripto para birimi borsaları, geliştiriciler, ATM sağlayıcıları, kumarhaneler vb. Arasında daha geniş kabul görmeye yönelik devam eden çabalarıyla el ele gider.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Litecoin şu anda Avrupa'daki mağazalarda önemli bir etkiye sahip.Mağazadan aldıkları ürüne karşılık Euro yerine Litecoin ile ödeme yapabiliyorlar.

    Bu nedenle uzun vadede Litecoin önemli kazançlar sağlayabilme potansiyeline sahiptir.

    Kripto para haberleri için bizi takip etmeye devam edin!!!

    İyi günler...

    YanıtlaSil

İstediğiniz soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.