Defi Platformu Bzx,Hacker'dan Çalınan 8.1 Milyon Dolarını Kurtardı


 Merkezi olmayan finans (defi) protokolü Bzx, birkaç gün önce bir hacker'a kaybettiği 8.1 Milyon Doları geri aldı.Şirket,yasal nedenlerle ismini vermeyi reddettiği siber hırsızı zincir içi faaliyetleri aracılığıyla bulabildiğini iddia ediyor.Köşeye sıkışan saldırgan ganimeti geri verdi.


"Saldırganın tüm fonları geri alındı.Bzx'in kurucu ortağı Kyle Kistner,15 Eylül'de yaptığı açıklamada,"sistemi geri yüklüyoruz"açıklamasında bulundu.-Fonlar artık takım cüzdanında ve borç verme havuzlarını eski haline getirmek için kullanılıyor.


13 Eylül'de,Bzx akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod,hackerın 219.200 LINK token(2.6 milyon$)basmasına izin verdi;4.503 ETH(1.65 milyon $),1.756.351 USDT(1.76 milyon $),1.412.048 USDC(1.4 milyon $) ve 667.989 DAI(681.000 $) -Tümü 8.1 milyon dolar değerinde şirkete zarar ettirdi.


Hatayı keşfeden Bitcoin.com baş mühendisi Marc Thalen'e nihayet 45.000 dolarlık bir ödül verildi.Başlangıçta Bzx, Thalen'e çok para ödemek istemedi ve ona ödül olarak sadece 12.500 dolar teklif etti çünkü"Marc sorunu yalnızca saldırı büyük ölçüde sona erdiğinde bildirmişti."Thalen, Twitter'daki bir ileti dizisinde şikayet etti:Bzx,'bağımsız'panelinin karar vermesi nedeniyle 12.500'den fazla değilmiş gibi hissettirmediği bir telefon görüşmesinde bahsetti ve buna bağlı kalmak istiyorlar.Panelin kimliklerini ifşa etmeye istekli değiller.Ben Bzx konusunda gerçekten hayal kırıklığına uğradım."


Bununla birlikte,bu rakam protokolün 350.000 dolar'a kadar ödenebilen üst düzey keşifler için kendi hata ödül politikasını ciddi bir şekilde baltaladı.Bzx daha sonra büyük bir sosyal medya tepkisinin ardından konumunu yeniden gözden geçirdi ve Thalen'e "makul" bir 45.000 $ ödedi.


8.1 milyon dolarlık kripto hırsızlığına yol açan hatalı kodu tespit edemeyen iki denetim firmasından biri olan Peckschield,Bzx topluluğuna yazdığı bir mektupta,ilk denetiminin 16 güvenlik sorunu tespit ettiğini söyledi-ama bu asla yeterli değil.


"Bzx ve Peckschield,protokolü yeniden incelemek ve kilit blok zinciri veri göstergeleri üzerinde gerçek zamanlı izleme kurmak için bir plan geliştiriyor" diye yazdı.Önlemin platformda güvenliği artırması bekleniyor.


Bzx'in 8.1 milyon dolarlık çalınan kriptoyu kurtarması hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi yazabilirsiniz,iyi günler...


Yorum Gönder

4 Yorumlar

İstediğiniz soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.