Federal Rezerv den ABD Ekonomisine Destek


Federal Rezerv, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya ve böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye kararlıdır.

Koronavirüs salgını, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada muazzam insani ve ekonomik sıkıntıya neden olmaktadır. Keskin düşüşlerin ardından, ekonomik aktivite ve istihdam son aylarda bir miktar yükselmiş, ancak yıl başında seviyelerinin oldukça altında kalmıştır. Daha zayıf talep ve önemli ölçüde düşük petrol fiyatları tüketici fiyat enflasyonunu düşürüyor. Kısmen ekonomiyi ve ABD hane halklarına ve işletmelerine kredi akışını desteklemek için politika önlemlerini yansıtan genel mali koşullar iyileşmiştir.


Ekonominin yolu önemli ölçüde virüsün seyrine bağlı olacaktır. Devam eden halk sağlığı krizi, yakın dönemde ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde yoğunlaşacak ve orta vadede ekonomik görünüm üzerinde önemli riskler oluşturacaktır. Bu gelişmeler ışığında Komite, federal fon oranı için hedef aralığını yüzde 0 ila 1/4 arasında tutmaya karar verdi. Komite, ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yolunda ilerleyeceğinden emin olana kadar bu hedef aralığını sürdürmeyi beklemektedir.

Komite, kamu sağlığı ile ilgili bilgiler, küresel gelişmeler ve sessiz enflasyon baskıları da dahil olmak üzere, ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini izlemeye devam edecek ve araçlarını kullanacak ve ekonomiyi desteklemek için uygun davranacaktır. Komite, para politikası duruşunda yapılacak düzeltmelerin zamanlamasını ve büyüklüğünü belirlerken, gerçekleşen ve beklenen ekonomik koşulları maksimum istihdam hedefi ve yüzde simetrik enflasyon hedefi ile değerlendirecektir. Bu değerlendirme, işgücü piyasası koşullarının ölçümleri, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri göstergeleri ile finansal ve uluslararası gelişmeler hakkında okumalar dahil olmak üzere çok çeşitli bilgileri dikkate alacaktır.

Hanehalkı ve işletmelere kredi akışını desteklemek için, önümüzdeki aylarda Federal Rezerv, Hazine menkul kıymetleri ve ajans konut ve ticari ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin varlığını en azından mevcut piyasada sorunsuz bir şekilde sürdürmek için artıracak ve böylece daha geniş finansal koşullara para politikası. Buna ek olarak, Açık Piyasa Masası, büyük ölçekli bir gecede ve vadeli repo anlaşması işlemleri sunmaya devam edecektir. Komite gelişmeleri yakından takip edecek ve planlarını uygun şekilde düzenlemeye hazır olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar