Ethereum Classic Bir Haftada İkinci Defa %51 Saldırıya Uğradı


Ethereum Classic, Perşembe sabahı 4.000'den fazla blok yeniden düzenlendikten sonra bir hafta içinde ikinci% 51 saldırısını yaşadı.

Madencilik havuzu Ethermine'in ana varlığı Bitfly ve kripto borsası Binance , yeniden yapılandırmayı bildirdi ve saldırı nedeniyle tüm Ethereum Classic ödemelerinin, para çekme işlemlerinin ve para yatırma işlemlerinin askıya alındığını açıkladı. Saldırganın ne kadar kazandığı belli değil.

Yeniden düzenlenen işlem geçmişi şu anda ağdaki en uzun zincirdir. Bununla birlikte, Ethereum Classic madencilerinin büyük bir kısmı - madencilik havuzu Ethermine gibi - ağın daha kısa versiyonunda madencilik yapmaya devam ediyor.

Ethereum Classic'in arkasındaki geliştiriciler, Bitfly'nin borsaların ve madencilik havuzlarının "son ağ saldırıları" ışığında "tüm para yatırma ve gelen işlemlerde onay sürelerini önemli ölçüde artırmasının" tavsiye edildiğini raporundan önce bir tweet dakikasında söyledi .

Bir taraf, ağ madencilerinin geri kalanından daha fazla karma güç elde ettiğinde bir zincir yeniden düzenlenmesi meydana gelir. Düşman daha sonra zincirin tarihini yeniden yazabilir ve blockchain'in yerel para birimini (bu durumda, VB) “iki kez harcayabilir”. Ethereum Classic üzerindeki hash gücü, 3 Ağustos Pazartesi gününden bu yana, 1.6 TH / s'den 1.3 TH / s'ye yaklaşık% 20 düşerek , baskı zamanı itibariyle önemli ölçüde azalmış görünüyor .

 Ethereum Classic, Madenci Komplikasyonları Ortasında% 51 Saldırıya Benzeyen Yeniden Düzenlenmeye Uğradı

Ethereum Classic'in ağına yapılan bu yeni saldırı, blockchain analiz firması Bitquery'ye göre 29 Temmuz ile 1 Ağustos arasında gerçekleşen son saldırıdan sonra geldi .

Ethereum Classic geliştiricileri başlangıçta ağın bu önceki saldırıda yeniden yapılanma veya% 51 saldırıdan muzdarip olmadığını söylerken, Bitquery Çarşamba günü yaptığı açıklamada , bir saldırganın 800.000 VB'nin (yaklaşık 5,6 milyon $) biraz fazla harcadığını ve yaklaşık 17,5 BTC ödediğini ( 204.000 $) saldırı için hash gücü elde etmek.

Perşembe günkü% 51'lik çifte harcamalar saldırısının parasal değeri henüz bilinmiyor. Ancak, Ethereum Classic'te blok ödülü başına 23,44 $ 'a saldırgan büyük olasılıkla sadece blok ödüllerinden 93,760 $ kazanmıştır.

Saldırı, 16 Temmuz'da OpenEthereum istemcisinin kullanımdan kaldırılmasının ardından gerçekleşti . Ağ düğümlerinin neredeyse yarısı - önemli madencilik ve değişim bağlantıları dahil - OpenEtheruem yazılımı üzerinde çalışıyordu ve 31 Temmuz'daki ilk zincir reorgunun hemen ardından güncelliğini yitirdi.

Ethereum Classic geliştiricileri, düğüm operatörlerini mümkün olan en kısa sürede Besu veya Multi-geth uygulamalarına geçmeye çağırdı.

Ethereum Classic'in fiyatı , 24 saat içinde% 1'den daha düşük bir düşüşle 7,03 $ oldu.


İlk değil

Ağ, son iki yıl içinde en az iki kez büyük yeniden düzenleme saldırılarına maruz kaldı.

Bitquery'ye göre, son saldırıda fail, 807.000'den fazla ETC'yi 29-31 Temmuz tarihleri ​​arasında belirtilmemiş bir kripto borsasından birkaç cüzdere taşıdı.

Saldırgan daha sonra kripto para madenciliği platformu Nicehash'teki bir kullanıcıdan hash gücünü satın aldıktan sonra blokları madenciliğe başladı.

31 Temmuz'da, saldırgan özel işlemler yoluyla kendi cüzdan adresine para gönderdi ve ardından işlemleri madencilik yaptıkları bloklara uyguladı.

Saldırgan daha sonra Bitquery'nin Malta merkezli OKEx'e ait olduğunu iddia ettiği bir kripto borsasına para gönderdi.

1 Ağustos'a kadar saldırgan bloklarını yayınladı ve zincirin yeniden düzenlenmesini başlattı.

Bitquery'ye göre, basın zamanı itibariyle,% 51 saldırısında ele geçirilen fonların hiçbiri OKEx borsasından taşınmadı.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Ethereum sizce yatırıma değermi?👋👋👋

    YanıtlaSil
  2. Bana göre değmez şu an inişli çıkışlı ama yatırım tavsiyesi değildir.

    YanıtlaSil

İstediğiniz soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.