Blockchain teknolojisi Nedir?


Okuyucu, bir yükseklikten, bir blockchain, bildiğiniz şeylerden farklı görünmeyebilir, örneğin Wikipedia.

Bir blockchain ile birçok kişi girişleri bir bilgi kaydına yazabilir ve bir kullanıcı topluluğu bilgi kaydının nasıl değiştirildiğini ve güncellendiğini kontrol edebilir. Benzer şekilde, Wikipedia girişleri tek bir yayıncının ürünü değildir. Kimse bilgiyi kontrol etmez.

Bununla birlikte, zemin seviyesine inerken, blockchain teknolojisini benzersiz kılan farklılıklar daha açık hale geliyor. Her ikisi de dağıtılmış ağlarda (internet) çalışırken, Wikipedia bir istemci-sunucu ağ modeli kullanılarak World Wide Web (WWW) içine yerleştirilmiştir.

Hesabıyla ilişkili izinleri olan bir kullanıcı (istemci), merkezi bir sunucuda depolanan Wikipedia girişlerini değiştirebilir.

Bir kullanıcı Wikipedia sayfasına her eriştiğinde, Wikipedia girişinin 'ana kopyasının' güncellenmiş sürümünü alır. Veritabanının kontrolü, erişim ve izinlerin merkezi bir otorite tarafından korunmasına izin veren Wikipedia yöneticilerinde kalır.Wikipedia'nın dijital omurgası, hükümetlerin, bankaların veya sigorta şirketlerinin bugün tuttuğu yüksek korunan ve merkezi veritabanlarına benzer. Merkezi veritabanlarının kontrolü, güncellemelerin yönetimi, siber tehditlere karşı erişim ve koruma da dahil olmak üzere sahiplerine aittir.

Blockchain teknolojisi tarafından oluşturulan dağıtılmış veritabanı temelde farklı bir dijital omurgaya sahiptir. Bu aynı zamanda blockchain teknolojisinin en belirgin ve önemli özelliğidir.

Wikipedia'nın 'ana kopyası' bir sunucuda düzenlenir ve tüm kullanıcılar yeni sürümü görür. Bir blockchain durumunda, ağdaki her düğüm aynı sonuca ulaşır, her biri kaydı bağımsız olarak günceller, en popüler kayıt ana kopya olması yerine fiili resmi kayıt haline gelir.İşlemler yayınlanır ve her düğüm kendi güncellenmiş etkinlik sürümünü oluşturur.

Blockchain teknolojisini bu kadar kullanışlı kılan bu farktır - Dijital ilişkileri kolaylaştırmak için güvenilir bir partiye olan ihtiyacı ortadan kaldıran bilgi kaydı ve dağıtımında bir yeniliği temsil eder.

Ancak, blockchain teknolojisi, tüm değerleri için yeni bir teknoloji değildir.

Aksine, yeni bir şekilde uygulanan kanıtlanmış teknolojilerin bir kombinasyonudur. Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun fikrini bu kadar kullanışlı kılan, üç teknolojinin (İnternet, özel anahtar şifrelemesi ve teşvik etmeyi yöneten bir protokol) özel bir düzenlemesiydi.Sonuç, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymayan dijital etkileşimler için bir sistemdir. Dijital ilişkileri güvence altına alma işi örtülüdür - blockchain teknolojisinin kendisinin zarif, basit ama sağlam ağ mimarisi tarafından sağlanır.


Marc Andreessen

"Pratik sonuç [.......] ilk kez,bir internet kullanıcısının benzersiz bir dijital mülk parçasını başka bir internet kullanıcısına aktarmasının bir yolu,böylece transferin güvenli ve emniyetli olacağı garanti edilmektedir.Herkes aktarımın gerçekleşti ve hiç kimse aktarımın meşruiyetine meydan okuyamaz.Bu atılımın sonuçlarının abartılması zor."Yukarıda yazılmış olan yayın bilgi amaçlı olmakla birlikte hiçbir sorumluluğu bize devredilemez.Bu yayın hiçbir zaman yatırım tavsiyesi sayılamaz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar